Colindăm, colindăm colind frumos !

Viața parohiei Decembrie 22, 2013

În ziua de 18.12.2013 corul parohiei „Sf.Spiridon” - Sabasa s-a deplasat la Iași pentru a-l colinda pe ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. Ca și în anul anterior am fost primiți cu multă bucurie cu atât mai mult cu cât de față erau și alte coruri din Moldova iar noi ne-am transformat încetul cu încetul din colindători în colindați.

Mulțumim lui Dumnezeu că ne-a dat putere să împlinim această promisiune și Înalt Preasfințitului pentru că și-a găsit răgaz și pentru noi.

În aceeași seară am poposit în parohia „Sfântul Gheorghe” - Stolnice Prăjescu - Protopopiatul Pașcani unde la Casa de Cultură din localitate am susținut un concert de colinde. Deși colindele cântate s-au întins pe durata unei ore, aproape, cei prezenți - credincioși ai parohiilor Stolniceni, Cozmești, Brătești - au avut răbdarea necesară pentru a ne asculta. Pentru aceasta și pentru primirea frumoasă le mulțumim și le promitem că vom răspunde afirmativ de fiecare dată când ne vor chema pentru a-i colinda.

Mai multe fotografii pe site-ul: https://www.facebook.com/mihai.ifrim.927