Unirea Principatelor Române

Viața parohiei Ianuarie 24, 2016

În fiecare an la 24 ianuarie, românii sărbătoresc Unirea Principatelor Române din anul 1859 – numită şi „Mica Unire”, realizată sub conducerea domnitorului Alexandru Ioan Cuza, un act de voinţă politică a celor două principate româneşti, Moldova şi Ţara Românească, prima etapă în crearea statului unitar român modern.

Împlinirea a 157 de ani de la istoricul moment al Unirii Principatelor Române a reprezentat un moment de bucurie si de unitate  pentru credincioșii parohiei noastre.  La finalul Sfintei  Liturghii a fost oficiată slujba de Te-Deum în cinstea făuritorilor Unirii celor două Principate Române de către părintele paroh Florin Chirilă împreună cu pr.prof Costachi Grigoraș și părintele Teoctist din obstea Manastirii Sihastria,  după care a fost sfințit drapelul din curtea Bisericii. Cuvântul de învăţătură ţinut de părintele paroh a fost continuat de doamna Silviana Loghin profesor de istorie şi director al Şcolii ,,Ionel Teodoreanu ,, din Iaşi, care a vorbit despre rolul şi importanţa Unirii de la 1859 elogiind marile personalităţi ale acestui eveniment.  Momentul a fost unul emoționant pentru credincioșii prezenți la slujbă și mai apoi la arborarea  drapelului pe catargul înălțat în curtea Bisericii noastre intonând cu toţii ,,Deşteaptă-te Române ,,-Imnul Naţional şi apoi ,,Hora Unirii,,, intrând în hora alături de copiii de la ,,Şcoala Ionel Teodoreanu,, îmbrăcaţi în costume populare româneşti purtând cu toţii cocarde cu tricolorul României şi steguleţe. Toţi cei prezenţi au primit din partea comitetului parohial, sărmăluţe calde şi vin fiert .