„Scoala Altfel” la Biserica Ruginoasa

26 Aprilie 2016

Palatul Ruginoasa, ce adăpostește „Muzeul memorial Al. I. Cuza”, a desfăşurat în perioada 18 – 22 aprilie 2016, proiectul „Şcoala Altfel. Să știi mai multe, să fii mai bun”, dedicat activităţilor educative extracurriculare şi extraşcolare. Aflat la a IV-a ediţie, acest program a adus la Ruginoasa mii de elevi şi formatori, în vizite de descoperire, care permit cunoaşterea istoriei și patrimoniului național.

Aflată în imediata apropiere a palatului, dar și locul unde a fost îngropat Domnitorul Unirii, Biserica Domnească de la Ruginoasa a primit în vizită elevi din toate colțurile țării. Interesați de arhitectura și istoricul bisericii, dar și de Alexandru Ioan Cuza și de Doamna Elena, elevii au putut găsi aici o parte din istoria noastră.